Analiz: Mayıs 2024 State of Play oyunları ve PlayStation’ın geleceği

State of Play Eylül 2022 oyun duyuruları ve fragmanları

İnternet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşması, fiziksel masraflar ve Covid gibi sıkıntılar nedeniyle E3 gibi büyük fuarların zaman içinde ölmesiyle firmalar kendi çevrim içi etkinliklerine yönelmeye başladı. İlki 2019 yılında State of Play, Sony Interactive Entertainment tarafından PlayStation 4, PlayStation 5, PlayStation VR ve PlayStation VR2 platformları için gelecek oyunları sergilemek amacıyla hazırlanan bir dizi canlı yayın etkinliği. Her yıl en beklenen exclusive oyunların fragmanlarını ve teknolojik ürünleri ilk kez bu etkinlik sayesinde görme şansı buluyoruz. 2024 yılının üçüncü çeyreğine girdiğimiz dönemde üçüncü State of Play ile oyunculara ulaşan Sony neler ile karşımıza çıktı, şöyle bir göz atalım:

Concord


Açılış oyunumuz Concord bir sinematik bir de oyun içi fragmanıyla sunumun en uzun zaman ayırılmış olan oyunuydu. Sinematik fragmanıyla bize Guardians of Galaxy’i anımsatan karakterler ve matrak bir uzay macerası sunacak gibi görünse de Concord aslında Overwatch tarzı 5 vs 5 bir hero shooter oyunu.  Çok da uzağımızda olmayan Ağustos ayında 16 karakterle çıkış yapacak olan oyunumuz PlayStation 5 ve PC platformlarında (Steam ve Epic) oynanabilecek. Concord, 2018 yılında kurulmuş bir firma olan Firewalk Studios tarafından geliştiriliyor.

God of War Ragnarok (PC)


2018 yapımı God of War’un PC’ye gelişi ardından devam oyunu Ragnarok’un da aynı yolu izleyeceği kaçınılmaz görülüyordu. Resmi duyuru ile birlikte oyunun önümüzdeki Eylül ayında PC için geleceği kesinleşti. Oyunun PC portunu konsol sürümünün geliştirilme sürecinde de katkıları bulunan Jetpack Interactive üstlenmiş.

Dynasty Warriors Origins

Karşınıza çıkan ekran dolusu düşmanı havalı hareketlerle patakladığımız musou serisinin kökleri 90’lara kadar uzanıyor. Omega Force imzalı oyun 2025 yılında PlayStation 5’e özel olarak geliyor.

Infinity Nikki


Mobil platformlarda doğmuş olan bir serinin son halkası olan Infinity Nikki ilk kez konsollarda yer alacak. Dress up Adventure olarak nitelendirilen oyun mobil kardeşlerine kıyasla oldukça kapsamlı görünüyor. Çıkış tarihi henüz duyurulmayan oyun 2024 sonbahar döneminde beta teste açılacak.

Ballad of Antara


TipWorks Studio tarafından geliştirilmekte olan Ballad of Antara oynaması ücretsiz bir aksiyon fantezi rol yapma oyunu. Oyun 2025 yılında PlayStation 5’e özel olarak çıkacak.

Skydance’s Behemoth


Film sektöründe de önemli çalışmaları olan Skydance medya grubunun bir kolu olan Skydance Interactive tarafından PlayStation VR2 için geliştirilen aksiyon macera oyunu Skydance’s Behemoth, çevresel bulmacalar ve devasa boss savaşları içerecek. Oyun önümüzdeki sonbahar dönemi geliyor.

Alien Rogue Incursion


11 yıllık bir stüdyo olan Survios, bir projeleri haricinde tamamen VR oyunları üzerine odaklanmış bir şirket. Ünlü bilimkurgu korku serisi Alien’dan uyarlanan Alien Rogue Incursion ile yıl sonunda PlayStation VR2’de boy gösterecekler.

Marvel Rivals


Altı kişilik takımlar halinde mücadele ettiğimiz pvp shooter oyunu Marvel Rivals Netease Games tarafından geliştiriliyor. Temmuz’da gerçekleştirilecek olan kapalı betaya katılanlar Scarlet Spider kostümünü kazanacak.

Where Winds Meet


Everstone Studio tarafından geliştirilen Where Winds Meet, House of Daggers ve Crouching Tiger, Hidden Dragon gibi aksiyon Kung fu filmlerinden ilham alınarak tasarlanmış bir açık dünya rol yapma oyunu. 5 yıldır geliştirilme sürecinde olan oyun PlayStation 5 için çıkacak, ancak net tarih henüz paylaşılmadı.

Until Dawn


2015 yılında PlayStation 4’e özel olarak çıkan Until Dawn yeni nesil için bir kez daha geliyor. Çıktığı dönem sürükleyici öyküsü ve görsel kalitesiyle beğenilen oyun performans tarafında biraz sıkıntılıydı. Önümüzdeki sonbahar döneminde PlayStation 5 ve PC için gelecek yeni sürüm tüm problemleri geride bırakarak ağızlarda taze bir tat bırakmayı planlıyor.

Path of Exile 2


Sayısız Diablo klonu arasında en başarılı olan şüphesiz Path of Exile’dır. Ücretsiz olarak oynanabilen oyun yakında konsollara da geliyor. 2024 sonlarına doğru erken erişime açılacak olan konsol sürümü ayrıca couch co-op da destekleyecek.

Silent Hill 2


Konami’nin 2022 yılında sürpriz yaparak öldü kabul edilen Silent Hill serisi için tam dört adet proje duyurmuştu. Bunlardan biri olan Silent Hill 2 yeniden yapım projesi nostalji faktörünün de katkısıyla en merak edilen proje haline gelmişti. Sonunda çıkış tarihi netleşti: 8 Ekim 2024. Bloober Team tarafından geliştirilen oyun şu ana kadar yapılan paylaşımlarla olumlu ve olumsuz çeşitli dönütler aldı. Yakın bir dönemde bunları da tamamen Silent Hill 2 odaklı bir analiz yazısında derleyip düşüncelerimi dile getireceğim.

Monster Hunter Wilds

Capcom’un popüler serisi Monster Hunter en kapsamlı devam oyunu ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Henüz resmi olarak duyurulmasa da serinin ilk açık dünya türünde oyunu olacağı tahmin edilen Monster Hunter Wilds, devasa canavarların kol gezdiği egzotik çevre tasarımları ile dikkatleri çekiyor. Oyun 2025 yılında PC, PlayStation 5 ve Xbox Series S/X platformları için çıkış yapacak.

Astro Bot


PlayStation 5 konsollarına yüklü olarak gelen Astro Bot, konsolun gücünü ve yeni Dual Sense teknolojisini tanıtma misyonu üstlenmiş sevimli bir oyundu. Aradan geçen yıllar rağmen hala Dual Sense’in dokunsal geribildirim ve uyarlanabilir tetik teknolojisini en verimli kullanan oyunun Astro bot olduğunu düşünüyorum. Yeni oyun 6 galaksiye yayılmış 80 bölümden oluşacak ve PlayStation’ın 25 yıllık tarihinden derlenmiş sürprizler içerecek. Astro Bot 6 Eylül 2024’te PlayStation 5’e özel olarak çıkıyor.

Analiz

Sıkı bir Playstation oyuncusu olarak State of Play sunumlarını heyecanla takip ederim. Uykusuzluğa karşı mücadele ederek sonuna kadar izlediğim son etkinlikte maalesef çok mutlu olduğumu söyleyemeyeceğim. Öncelikle açılışa oyunu olan ve sunumda en uzun zaman diliminin harcandığı Concord yanıltıcı sinematik fragmanının hemen ardından gösterilen oyun içi videolarıyla bütün heyecanımı yok etti. Sony’nin en büyük kozunun hikaye odaklı oyunlar olduğunu oyun dünyası çok iyi bilir. Concord ilgi çekici bir evren inşa edecek gibi göründü ama en nihayetinde Hero shooter oyunu çıktı. Overwatch gibi türün bayrak taşıyıcısı kabul edilen oyunların bile artık eski popülaritesine sahip olmadığı şu dönemde Concord ne kadar ayakta durabilecek şimdiden merak ediyorum. Bir de toplamda 30 dakika süren bir sunumun 10 dakikasının sadece bu oyuna ayrılmış olması ise ayrı bir hayal kırıklığı oldu. Benzer şekilde en sağlam oyunun genelde finale saklandığı sunumda finali Astro Bot ile bitirmeleri de Sony’nin ya rakiplerini çok hafife aldığı ya da ellerinde daha büyük yapımlar için pek de yeni materyal bulundurmadıkları konusunda şüphe yarattı. Yanlış anlaşılmasın, Astro Bot çok eğlenceli bir oyun olacağına eminim, ancak her yıl sayısı azalan büyük bir etkinliğin finali için yeterli kudrette bir oyun değil. Mesela Insomniac’ın geliştirdiği Wolverine ne oldu? Teaserı 2 yıl önce yayınlanan oyun hakkında neden hala hiçbir şey görmedik?

Dikkatimi çeken bir diğer unsur ise State of Play’lerin sıklığının azalması. 2020 ve 2021 yıllarında 6 kez düzenlenen State of Play, 2022’de 5, 2023’te ise 4 kez düzenlendi. Bu yıl ise şu a için 3 etkinlik düzenlenmiş durumda. Sunumların sıklığı azalırken tanıtılan oyun sayısında da bir azalma dikkatleri çekiyor, ayrıca Sony’nin birinci parti oyunlarında da ciddi anlamda bir azalma var. Sunumda yer alan çoğu oyunun çıkış tarihinin bu yıl değil, 2025 veya belirsiz tarihlere atanmış olması da ayrıca endişe verici…

Yakın dönem Microsoft / Xbox için de bir analiz kaleme almıştım. Ve orada kapatılan stüdyolar, kreatif özgürlük gibi unsurlara değinirken büyük bir kaygımı dile getirmiştim:

“İşin en üzücü kısmı ise Microsoft bir bakıma rekabeti de kendi kendine baltalamış oldu ve işleri Sony’nin lehine çevirdi. Bu Sony ürünlerini tercih eden kullanıcı için iyi gibi görünse de unutmayalım ki rekabet her zaman iyidir ve son raddede müşteriye yarar. Bundan sonra oyun dünyasını neler bekliyor bekleyip göreceğiz.”

Son State of Play bu kaygımı kısmen de olsa haklı çıkardı. Evet, elde fena sayılmayan oyunlar hala var, ancak Sony’nin geçtiğimiz yıllardaki azmini kesinlikle hissetmiyoruz. Oyun geliştirme süreçleri uzadı, maliyet arttı gibi durumlara artık alışığız ama Sony’nin rekabetin zayıflamasından doğmuş gibi duran bir rehavet halinden şüphelenmeye başladım. Şunu unutmamak lazım ki Microsoft yarıştan tamamen çekilmiş değil. Exclusive konusunda bayrağı Sony’e devretmiş olsa da yeni bir strateji kovalıyor ve ellerinde Game Pass gibi etkili bir silah var. Eğer Sony tarafında da exclusive oyunlar bu denli azsa finalde oyunları hangi sistemde oynadığımız değil, nasıl oynadığımız daha büyük bir önem taşımaya başlıyor.

Xbox’ın 9 Haziran için duyurduğu bir Showcase etkinliği var. Muhtemelen Sony ve Xbox rekabetindeki analizlerimin sonraki basamağı bu etkinlik üzerine olacak. Bakalım Microsoft’tan nasıl bir hamle gelecek…

Önceki İçerikElden Ring Shadow of the Erdtree hikaye fragmanı yayınlandı
Başlat Tuşu'nun genel yayın yönetmeni. 1984 doğumlu. Sırasıyla İngilizce Öğretmenliği, Resim ve Animasyon bölümlerinde eğitim görmüş bir yazar / çizer / animatör. Siteye katkıları dışında çizgiroman, canlandırma ve sinematografi üzerine çalışmalar yapar. Çocukluğundan bu yana video oyunları onun için hobiden de öte bir tutku olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz