İlk PlayStation‘ı geride bırakan PS4, en çok satan ikinci oyun konsolu unvanını eline aldı.

Ekim sonunda düzenlenen Sony‘nin mali dönem toplantısında, PlayStation 4‘ün güncel satış rakamı açıklandı. 30 Eylül itibarıyla PS4’ün dünya genelinde 102.8 milyon adet sattığı belirtildi. Böylece PS1’in az farkla önüne geçen PS4, tüm zamanların en çok satan ikinci ev konsolu oldu. Birinci sırada ise 155 milyonluk satış rakamıyla PlayStation 2 yer alıyor.

Haziran sonu itibarıyla 100 milyon barajını aşan PS4, bu rakama en kısa sürede ulaşan konsol olmayı da başarmıştı. Öte yandan, Temmuz başından Eylül sonuna kadar 2.8 milyon adet daha PlayStation 4 satışı gerçekleşmiş oldu. Bu yılın Nisan-Haziran dönemi arasında ise 3.2 milyon adet PS4 satılmıştı. Bu konsol neslinin sonuna yaklaşmamız nedeniyle PS4’ün satış ivmesi de aşağıya doğru inmeye başlamış gibi duruyor. Zira Sony, PlayStation 5’in 2020’nin sonuna doğru piyasaya sürüleceğini geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu.

PlayStation 4’ün ev konsolu satışları listesinde ikinci sıraya yerleşmesiyle birlikte ilk 5 şu şekilde:

  1. PS2 – 155 milyon adet
  2. PS4 – 102.8 milyon adet
  3. PS1 – 102.5 milyon adet
  4. Wii – 101.6 milyon adet
  5. PS3 – 87.4 milyon adet

Görüldüğü üzere, bu zamana kadar en çok satan ev konsolları arasında ilk beşte dört tane Sony konsolu yer alıyor. Diğeri ise Nintendo’nun Wii adlı konsolu.

Ayrıca, aynı toplantıda Sony bünyesindeki oyun stüdyolarına yenilerini katmayı planladığını da ima etmişti.

Sony daha fazla oyun stüdyosu satın almayı planlıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz