Last of Us Part I inceleme

PlayStation tarihinin en büyük yapımlarından Last of Us 2013 yılında PlayStation 3 için çıktığında oyun dünyasında adeta bir bomba etkisi yaratmıştı. Atmosferi, karakterleri ve hikaye anlatımı konusunda çıtayı arşa çıkartan yapım video oyunlarının sanat olarak kabul görmesinde büyük bir adımdı. Bir salgının insanların hayatını baştan aşağı değiştirmiş olduğu post apokaliptik dünyada, amansız ve duygu yüklü bir yol hikayesi anlatan oyun 200’ün üzerinde ödül toplayarak başarısını katlamıştı. PlayStation 4’te HD Remastered olarak bir kez daha karşımıza çıkan oyunun devamı ise 2020’de çıkmış ve içerdiği radikal değişklikler nedeniyle oyuncuları ikiye bölmüştü. Aradan geçen iki yılın ardından öve öve bitirilemeyen oyunumuz bir kez daha, PlayStation 5 farkıyla karşımızda. Last of Us Part I inceleme yazımızda yeniden inşa edilen bir efsaneyi tüm detayları ile ele alacağız.

Kıyamete hoş gelmediniz

Oyunumuz büyük bir salgının pençesinde kıvranan kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Bir mantar enfeksiyonunun pandemiye dönüşmesi ardından insanlığın büyük bir kısmı zombivari vahşi yaratıklara dönüşür. Ana karakterimiz Joel pandemi başlangıcında ağır kayıplar vermiş, aradan geçen yıllar boyunca verdiği hayatta kalma mücadelesinde yüreğindeki yaralarını dağlamış ketum bir kanunsuz olarak karşımıza çıkıyor. Zorlu koşullarda her türlü karanlık işe bulaşan Joel ve ortağının yolları bir çatışma esnasında kendilerine Ateşböcekleri adını veren bir direniş gücü ile kesişiyor. Kendilerine bir “kargo”yu uzak ve tehlikelerle dolu bir mesafeye götürmeleri için reddedilmez bir teklif yapılıyor ve ikili iş için kolları sıvıyor. İşin ilginçliği ise mevzubahis kargoyu gördüklerinde ortaya çıkıyor. Taşınacak şey Ellie isminde bir kız çocuğu ve ölümcül virüse karşı bağışıklığa sahip.

 

Orijinal oyunu oynamamış olanları da düşünerek hikaye hakkında çok detaya inmek istemiyorum, zira 2013 yılında çıkmış olan oyunla birebir aynı yapıyı koruyor. Ancak hem yeni hem eski oyuncular için hala her şey eski kuvvetini koruyor diyebilirim. Joel ve Ellie’nin tehlikeler ile mücadele ettikçe nasıl kenetlendikleri, karşılarına çıkan eşsiz karakterler, öykünün oyuncuyu ters köşe yaptığı anlar ve yaşattığı duygular… Oyunu oynarken bir kez daha farkettim ki ilk kez PlayStation 3’te oynadığım bu eşsiz oyunun hikaye anlatımı halen piyasada gelmiş geçmiş en iyi örneklerden biri. Part II da göz önüne alınarak düzenlenmiş olan ince detayları ile birlikte artık mükemmel bir bütün oluşturulmuş durumda.

 

Ana oyuna ek olarak geliştirilen hikaye paketi Left Behind da oyuna dahil edilmiş durumda. Olayların başlangıcını anlatsa da bazı detaylar da oyunun ileri kısımları ile alakalı olduğu için önerim ana oyunu bitirdikten sonra Left Behind’ı oynamanız.

Yenilikler

Gelelim en can alıcı kısma. 2013 yılında çıkmış ve arada bir tane de remaster gören bir yapımı üçüncü kez raflarda görüyoruz. Oyun ne kadar sevilse de tam fiyattan üçüncü bir kez piyasaya sürülmesi bazı oyuncuların tepkisini çekmiş durumda. Bu durumda detaylı bir şekilde oyunun nihai sürümü olarak nitelendirebileceğimiz Last of Us Part I bakalım bize neler vadediyor?

 

Görseller

Yenilikler altında ilk durağımız görseller. Oyunun ilk duyurusundan beri en çok dikkat çekilen konu da buydu zaten. Oyunun hem karakter modelleri hem de çevre tasarımları tamamen elden geçirilerek baştan yapılmış. Karakterlerin modelleri Part II’dakine yakın şekilde, daha inandırıcı ve özellikle yüz topolojileri her mimiği en iyi ifade edebilecek düzeyde baştan tasarlanmış. Özellikle Ellie çok daha inandırıcılığı, Joel’in ise yıpranmışlığı çok daha başarılı hale gelmiş. Sadece ana karakterler değil, en basit yan karakterler bile elden geçirilmiş ve detay katılmış.

Çevre modellerinde de etkileyici bir iş çıkarıldığını söylemeliyim. Pandemi sonrası teknolojinin zayıflaması ile birlikte dünyaya yayılan yeşillik çok daha zengin bir şekilde çevre modellerinde işlenmiş. Ayrıca zor farkedilecek küçük detaylarda bile ince işçilik sergilendiğini gözlemledik. Mesela kapalı bir alanda kıvrık bir halıya bastığınızda hareket etmesi, mermi darbesi alan objelerin önceki oyundan daha detaylı partiküller saçması gibi çok küçük detaylara bile yapımcılar ellerinden gelen özeni göstermişler.

 

Işık konusunu da apayrı ele almak lazım. PS3 ve PS4 sürümlerinde donanımsal limitler yüzünden ışık kullanımı konusunda optimizasyon adına radikal kararlar alındığı belliydi. Bu durum özellikle elektrik olmayan bir dünyada kapalı mekanlarda kendini farkettirebiliyordu. Örneğin bir bölümde pencereden ışık süzülmesine karşın karakterin ayağından süzülen gölge ışık kaynağına doğru gidebiliyordu. Bunun nedeni oyunda genel olarak tek yönden gelen yapay bir ışık kullanılmasıydı. Part I’da ise PlayStation 5’in gücü sayesinde farklı kaynaklardan verilen ışıklar hem objelerin detaylarını daha başarılı şekilde ortaya çıkarmış, hem de bu tarz hataları engellemiş.

Canlandırma ve sahneleme

Last of Us Part I’da animasyonlar tamamen elden geçirilmiş durumda. Motion capture çalışmaları baştan yapılmış ve yeni model detaylarının tüm avantajları kullanılmış. Oyunun daha önce pre-render olarak hazırlanmış yani video olan ara sahneler ise artık gerçek zamanlı şekilde. Orijinal oyundaki video ara sahnelerden oyuna geçerken 1-2 saniye kadar siyah ekran ile karşılaşıyorduk ve bu bizi biraz oyundan kopartıyordu. Part I’da ise bu olay ortadan kaldırıldığı gibi özellike çatışma kısımlarına bağlanan ara sahnelerde yapılan yeni kamera düzenlemeleri ile ara sahneden oynanışa pürüzsüz bir geçiş sağlanmış.

Oyunun silah geliştirme sahneleri de Part II’dakine benzer bir makyaj almış bu arada. Bir tezgahın başına geçtiğimizde eskiden sadece Joel’in sırtını görüyorduk. Part I’da ise tıpkı Part II’daki gibi hangi silahı geliştiriyorsak onu elimizde evirip çevirebiliyor, parçalara ayırıp geliştirmeleri yapıyorken detaylı bir şekilde görebiliyoruz. Küçük ama şık bir güncelleme.

 

Oynanış ve diğer detaylar

Oynanış tarafında büyük bir değişiklik yok. Daha çok animasyon düzenlemeleri, vuruş hissiyatı gibi detaylar elden geçirilmiş. Teknik olarak orijinal oyunda hangi silahları kullanabiliyorsak onlar muhafaza edilmiş. İlaç toplayarak açabildiğimiz karakter geliştirmeleri de aynı. Öte yandan mücadelelere karşılık verme, çatışmalarda son kalan yaralı size hayatı için yalvarırken bitirici vuruşu yapma gibi Part II mekaniklerinden bazıları Part I’a de eklenmiş. Özetle aslına sadık tutulan silahlar ve oynanış bir miktar cilalanmış diyebiliriz.

Oyunun DualSense adaptasyonu gayet başarılı olmuş. Haptic Feedback titreşimleri çoğu anı gayet etkili şekilde size yansıtırken Adaptive Trigger silahlarda ve yay kullanımında gerginleşerek size havaya sokuyor. Sağlık paketi kullandığınızda kolunuzu sargı beziyle  sararken tetik tuşunun gergin, bezi yırttığınız an ise tuşun boşluğa düşmesi gibi detayları çok sevdim.

 

Ses ve Türkçe dublaj

Sony uzunca bir zamandır çeşitli oyunlarda Türkçe altyazı ve dublaj ile oyuncuları sevindirse de orijinal Last of Us dublajlanmamıştı. Ancak yıllar sonra çıkan Part II ile Nihan Omuz, Zeki Atlı ve Murat Serezli gibi harika isimler kahramanlarımıza sesleri ile can vermişti. Part I da aynı şekilde artık Türkçe dublajına kavuşmuş durumda. Dublajın yanısıra altyazı desteği ile duvar yazılarından etrafta bulduğunuz mektuplara kadar her şeyi Türkçe olarak okumanız da mümkün.

Bir PlayStation 5 teknolojisi olan Tempest 3D Audio ile çevresel sesler de büyük derinlik kazanmış durumda. Son olarak müzik tarafında yenilik olmasa da orijinal oyunun bestekarı Gustavo Santaolalla’yı da anmak isterim. Kendisi duygularla yüklü bestleriyle oyun tarihine adını yazdırmıştı. Part I’da da bu eşsiz soundtrack kayıpsız olarak karşımıza çıkıyor.

 

Performans

Yolcuğuna PlayStation’da 720p ve 30fps olarak başlayan yapım uzun yollar katetti. PlayStation 5’in gücünü sonuna kadar kullanan Last of Us Part 1 bize Çözünürlük veya saniye başı kare hızına odaklanan iki farklı görüntü seçeneği sunuyor. Native 4K olan ilk modda 30fps alıyoruz. Dinamik 4K çözünürlük sunan diğer görüntü modu ise saniyede 60 kare oranında akıcılık sağlıyor. İnceleme çalışmamızda çoğunlukla kare hızına odaklanan performans modunu tercih ettik. Dinamik 4K ile native 4K arasındaki çözünürlük farkı çok belirsiz ama kare hızı farkı gerçekten kendini hissettiriyor. Oyun ayrıca destekleyen bir görüntü biriminiz varsa 120 FPS ve VRR teknolojisini de destekliyor.

 

Yeniden alınır mı?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki daha önce Last of Us oynamadıysanız ve PlayStation 5 sahibiyseniz çok şanslısınız, Last of us Part I konsolda deneyim edebileceğiniz en harika oyunlardan biri. Öte yandan PlayStation 3 veya 4’te yolu bu oyunla kesişmiş olan oyuncular eğer kararsızlarsa şöyle ufak bir test bırakayım. Her soruya tek yanıt verin ve cevapların yanındaki puanları topladıktan sonra finaldeki değerlendirme rehberine göz atıp kararınızı verebilirsiniz.

Severek oynadığınız / bitirdiğiniz bir oyunu baştan tekrar oynuyor musunuz?
* Evet, genellikle bitirdiğim oyunları tekrar oynarım:  +2 puan
* Sadece çok sevdiğim oyunları baştan oynarım:  +1 puan
* Sık yaptığım bir eylem olmasa da Last of Us için bunu göze alabilirim: +1 puan
* Daha önce oynadığım  / bitirdiğim oyunları tekrar oynamam: Puan yok

Orijinal Last of Us’ı oynayalı uzun zaman oldu mu? Hikayeyi bir kez daha, Türkçe dublaj gibi seçeneklerle deneyim etmek ilginizi çeker mi?
* Evet, çok uzun zaman oldu, Türkçe dublaj ile hikayeyi baştandeneyim etmek ilgi çekici olabilir:  +3 puan
* Evet, uzun zaman oldu ve oyundaki çeşitli detayları hatırlamıyorum: +2 puan
* Biraz zaman geçti ve oyunun bazı detaylarını unuttum: +1 puan
* Oyunla ilgili detayları hatırlasam da Türkçe dublaj ilgi çekici geliyor: +1 puan
* Hayır, yakın dönemde Last of Us oynadım, hikayeyi biliyorum ve dil opsiyonu ilgimi çekmiyor: Puan yok

Görsel geliştirmeler, 60 fps oynanış gibi detaylar ilginizi çekiyor mu?
* Evet, teknik geliştirmeler ve akıcı oynanış deneyimi ilgimi çok çekiyor: +2 puan
* Hayır çekmiyor: Puan yok.

Değerlendirme:
0-1 puan arası – Oyunda ilginizi çekebilecek bir şey olmayabilir. Başka opsiyonları gözden geçirin.
2-4 puan arası – Part I için beklentilerinizden bazıları karşılanmış, oyun hoşunuza gidecek potansiyeli taşıyor. Bir şans verebilirsiniz.
4-6 puan arası – Part I büyük oranda beklentilerinizi karşılayacak ve bir kez daha güzel bir deneyim yaşatacak.
6 puan üstü – Anlaşılan oyunu çok özlemişsiniz veya tüm yenilikler ilginizi çekiyor. Part I ile Joel ile Ellie’nin yol hikayesine, en cilalı haliyle bir kez daha katılmanız için işte fırsat.

GENEL BAKIŞ
Görseller
9.5
Hikaye / Sunum
9.5
Oynanış
8.5
Ses / Müzik
9.5
Atmosfer
9
Fiyat / Performans
8
Önceki İçerikTeenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection çıktı!
Sonraki İçerikTeenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection inceleme
Başlat Tuşu'nun genel yayın yönetmeni. 1984 doğumlu. Sırasıyla İngilizce Öğretmenliği, Resim ve Animasyon bölümlerinde eğitim görmüş bir yazar / çizer / animatör. Siteye katkıları dışında çizgiroman, canlandırma ve sinematografi üzerine çalışmalar yapar. Çocukluğundan bu yana video oyunları onun için hobiden de öte bir tutku olmuştur.
last-of-us-part-i-incelemeSony ve Naughty Dog, başyapıtları diyebileceğimiz Last of Us'ı günümüz standartlarına başarıyla taşımış. Görseller, canlandırma ve sahnelemede büyük emek harcanmış. Öte yandan eski sürüme sahip olan oyuncular için tam fiyattan satış yerine sürüm yükseltme opsiyonu eklense ve orijinalde bulunan çevrim içi çok oyunculu mod da tekrar hayata geçirilebilseymiş oyuncuların tüm istekleri karşılanabilirmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz