PAC-MAN Mega Tunnel Battle: Chomp Champs inceleme

Ülkemizde “dobişko” olarak da bilinen Pac-Man, 80’li yıllardan bu yana ikonlaşmış bir karakter. Arada platform ve dövüş oyunlarında boy göstermiş olsa da mahzenlerde sarı noktaları yutup hayaletlerden kaçtığımız basit ve eğlenceli oyun yapısıyla akıllara kazınan Pac-Man’in yeni oyunu bitmek bilmeyen açlığımızı çevrim içi rakiplerimize yöneltmemize olanak sağlıyor. Pac-Man Mega Tunnel Battle: Chomp Champs inceleme yazımız için Nintendo Switch platformunu tercih ettik, sebebi ise hemen yazının devamında.

99’lar alemi

Pac-Man Chomp Champs’in gizli geçmişi aslen Google Stadia ve Nintendo Switch’teki iki oyunda yatıyor. Üç yıllık kısacık ömründe Stadia’ya özel bir oyun olarak çıkan Mega Tunnel Battle, 64 oyuncunun birbiriyle çarpıştırıyordu. Nintendo Switch tarafında ise bir başka battle royale oyunu olan Tetris 99 büyük ilgi çekince Bandai Namco da “Biz zaten bunu yapmıştık” diyerek Pac-Man 99 adıyla Mega Tunnel Battle’a kıyasla daha sade görünümlü ve daha akıcı bir versiyon çıkardı. Stadia’nın servislerini sonlandırmasıyla Mega Tunnel Battle, sunuculardaki oyuncu trafiğinin azalması ile de ücretsiz olan Pac-Man 99’un fişi geçtiğimiz sene çekildi. Tabii ortalık boş kalamazdı. İsim benzerliğinden de farkedeceğiniz üzere Mega Tunnel Battle: Chomp Champs her iki oyundan bir şeyler ortaya karışık atarak bir kez daha battle royale alemine dönüş yaptı.

Chomp Champs iyisiyle ve maalesef kötüsüyle temelini Mega Tunnel Battle’dan fazlasıyla alıyor. Şirin ve rengarenk görseller, özelleştirilebilir karakterler ve mahzenler gibi unsurlar Mega Tunnel Battle’dan olduğu gibi aktarılmış. Bazı yeni güçlendirmeler var… Sanırım iyi noktaların hepsi bu kadar. Oyunun hiç geliştiremediği tarafları ise hantal hissettiren oynanışı, acımasızca cüzdanınıza göz dikmiş oyun içi satış politikası ve sunucu veya optimizasyon sıkıntıları (belki ikisi birden) nedeniyle düşük performans gibi çok can sıkan durumlar var. Pek çok oyuncu Pac-Man 99’un bu yeni oyunun satışlarının önünün açılması için kurban edildiğini düşünüyor ve oyunu deneyimledikten sonra ben de benzer bir hisse kapıldım. Öncelikle şu çılgın satış politikasına bir değinelim.

Dobişko doymuyor

Hızlandırılmış video oyun kursumuza hoş geldiniz. Bu haftaki konumuz: Premium oyunlar. Tüketicinin oyunu perakende veya dijital dağıtım yoluyla bir kez satın aldığı ve oyun için ek indirilebilir içerik satın alabildiği, ancak oyunun kendisinin sınırlı içeriğe sahip olduğu oyunlara premium olarak sınıflandırıyoruz. Günümüzde oyunların ezici çoğunluğu bu model üzerinden geliştiriliyor ve parasını verdiğimiz oyunlara daha da para vererek yeri geliyor gerçekten büyüyen bir şirkete destek de olabiliyoruz, yeri geldiğinde de doymak bilmeyen mega şirketlerin açlığına tabiri caizse darı serpiyoruz. Ama en nihayetinde bir dönem sadece oyunumuzu oynayarak açtığımız yeni içeriğe erişmek için artık hünerlerimizi değil kredi kartımızı devreye sokuyoruz.

Chomp Champs bir Pac-Man hayranı olarak içerik ve gelir modeli açısından beni üzen bir yapım oldu. Oyunda mücadele ettikçe puan kazanıyoruz ama kozmetik ve mahzenlerin yarısı sadece gerçek para vererek elde edilebiliyor ve fiyatları da az buz değil. Kendisi 20 dolar olan oyunun içerikleri 5-7 dolar arası fiyatlardan satılıyor. İşleri daha da üzücü hale getiren detay ise Chomp Champs’in Pac-Man 99 kadar akıcı bir oyun olmaması. Neden, nasıl bilinmez, Chomp Champs ücretsiz bir oyun olarak çıkan Pac-Man 99’un yanında çok hantal, bastığınız tuşlara beklediğiniz tepkileri vermeyen, Stadia sürümünden hiç cilalanmadan gelmiş gibi duran bir yapım.

Oyun doğru çalıştığı anlarda eğlenceli, kendi mahzeninizde başlayıp puan ve güçlendirmeleri topluyor, diğer mahzenlere dadanıp rakiplerinizi mideye indirebiliyorsunuz. Ama bir yandan da önceki pragrafta değindiğim sebeplerden ötürü oyuncuyu motive etme konusunda çok zayıf. Pac-Man Championship Edition veya Pac-Man Museum gibi yapımlar hala güncelliğini korurken Chomp Champs’in tazeliğini ne kadar koruyabileceğini kestirmek çok güç. O nedenle koyu bir Pac-Man hayranı veya koleksiyoner değilseniz pek rahat önerebileceğim bir oyun değil.

GENEL BAKIŞ
Görseller
6
Oynanış
5
Ses / Müzik
6
Fiyat / Performans
4
Önceki İçerikAnaliz: Microsoft Xbox stratejileri ve kapatılan stüdyolar
Sonraki İçerikRakion Macerası Türkiye’de Başladı!
Başlat Tuşu'nun genel yayın yönetmeni. 1984 doğumlu. Sırasıyla İngilizce Öğretmenliği, Resim ve Animasyon bölümlerinde eğitim görmüş bir yazar / çizer / animatör. Siteye katkıları dışında çizgiroman, canlandırma ve sinematografi üzerine çalışmalar yapar. Çocukluğundan bu yana video oyunları onun için hobiden de öte bir tutku olmuştur.
pac-man-mega-tunnel-battle-chomp-champs-incelemePac-Man 99'u mumla arattırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz