Dragon Ball FighterZ FighterZ Pass 2 inceleme

2018’in en başarılı çıkış yapan dövüş oyunu Dragon Ball FighterZ ilk yılını ve ilk sezonunu geride bıraktı. Akira Toriyama imzalı, dünyaca en bilinen manga (japon çizgi romanı) olma ünvanını elinde tutan Dragon Ball’dan uyarlanan oyun dövüş oyunları namına en büyük etkinlik olan Evolution Championship Series (EVO) bünyesinde de kendine bir yer edinmiş, dövüş oyunu tutkunları tarafından oldukça beğenilmişti. Hal böyleyken yapımcılar seriye yeni karakterler eklemek için kolları sıvadı. Dragon Ball FighterZ FighterZ Pass 2 inceleme yazımızda yeni eklenecek olan karaktlerden ilk ikisi, Jiren ve Videl‘i ringe sokuyoruz!

Kodu mu Oturtan Varlık: Jiren

İlk olarak Dragon Ball Super’de Universe Survival Saga’da tanıdığımız Jiren, evrenler arası düzenlenen turnuvada 11. Evren’i temsil eden, anlamsız güçlü bir savaşçıydı. O kadar ki kahramanımız Goku’nun tam anlamıyla sınırlarını zorlamış, yeni bir gücü keşfetmesini sağlamıştı. Açıkçası ilk FighterZ Pass’de beklenen bu karakter geç olsun güç olmasın denerek nihayet FighterZ Pass 2 ile oyuna dahil edildi.

Oyunda animedeki kudretini çok hissettiremeyen bir karakter olarak karşımıza çıksa da  eğlenceli bir oynanışa sahip. En beğendiğim hareketlerinden biri ki blastları (uzak mesafe enerji saldırıları) savuşturabilen omuz atma vuruşu Grand Charge  (↓ , ↘ , → S)

Aşağıdaki anime/oyun kıyaslama videosunda Jiren’in oyuna ne kadar başarılı bir şekilde adapte edildiğini görebilirsiniz:

Kanunun Koruyucusu: Videl

Jiren’den biraz daha eski bir karakter olan Videl ise orijinal Dragon Ball’da Great Saiyaman Saga’da ortaya çıkmıştı.  Kendisi Cell Games’de Son Gohan’ın zaferini üstlenerek dünyaca üne sahip olan Satan/Hercule’ün kızıydı. Babasının sahtekarlığnın farkında olmadan gerçekten dünyayı kurtardığına inanan Videl de kuvvetli bir dövüşçü olmak ve zayıfları korumak için hayatı boyunca çok sıkı çalışmış, bir gün yolu da artık büyümüş olan Gohan’la kesişmişti. Gohan ise mümkün olduğunca sakin bir hayat yaşamak için kimliğini bir kostümle (Great Saiyaman) gizleyerek iyilere yardım etmeye çalışıyordu. Bu şekilde yolları kesişen ikili arasında zamanla bir güven bağı doğmuş, hatta Gohan Videl’i dövüş sanatları konusunda eğitmeye dahi başlamıştı.

Oyundaki Videl de işte tam bu noktadan referans alınmış durumda. Android 18’de olduğu gibi Videl de ikinci bir karakterin yardımıyla vuruşlarını gerçekleştiriyor. Gohan’ınkileri saymazsak ki blast vuruşu bulunmayan bu karakter ayrıca saldırıları savuşturabilecek bir özel harekete sahip. Hızlı ve fiziksel saldırı odaklı dövüşmeyi tercih edenler Videl’i sevecektir. Adaptasyon konusunda da mangaya yine inanılmaz sadık çalışılmış:

Videl’in ayrıca alternatif bir görünümü de bulunuyor. PS4’te L1+X, Xbox’ta ise LB+A’ya basılı tutarak Videl’in uzun saçlı (Gohan’la ilk tanıştığı zamanki hali) versiyonu seçebilirsiniz. Bu versiyonda Gohan’ın da kafasında bandana yerine miğfer bulunuyor.

Peki ya Sonra?

FighterZ Pass 2 ile geleceği kesinleşmiş olan iki karakterimiz daha var. Bunlardan ilki…Broly?  Bir dakika! Broly ilk FighterZ Pass ile gelmemiş miydi zaten? Burada anime tarafına tekrar dönmemiz gerekiyor. Oyuna ilk adapte edilen Broly eski nesil Dragon Ball’un en sevilen filmlerinden birinin kötü karakteriydi. Serinin hayranları arasında çok özel yeri olsa da hikayede canon olmayan bu karaker Dragon Ball Super’in yeni filmi Dragon Ball Super: Broly ile artık resmi olarak hikayeye dahil edilmiş durumda! Daha farklı bir arkaplanı, daha ilgi çekici bir kişiliği ve çok ama çok daha güçlü yapısıyla (temel formu ile Goku’nun tanrı formuna karşı mücadele edebilecek kadar büyük bir güçten bahsediyoruz) teknik olarak Jiren’i bile sollamış gibi görünen yeni Broly, FighterZ Pass 2 ile oyunda yer alacak. Benzer şekilde daha önce sadece tadımlık gördüğümüz Gogeta (Vegito ile karıştırılmasın, Gogeta) da Broly ile beraber oyuna girişini gerçekleştirecek.

2 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz