Book of Demons inceleme

Book of Demons inceleme

Book of Demons, hack & slash tarzında ve bölüm uzunluklarını oyuncunun tercihine bırakan ancak dövüş sistemini kartlar üzerine inşa eden bir oyun. Ayrıca, PC oyunlarının altın çağından etkilenen Return 2 Games serisinin ilk ürünü olarak karşımızda. 2016’nın ortalarında Erken Erişim olarak Steam’de boy gösteren yapım, yaklaşık bir buçuk yıllık sürecin ardından 13 Aralık 2018 itibarıyla tam sürüm olmaya hazır. Book of Demons inceleme yazımız, oyunun Polonyalı yapımcı stüdyosu Thing Trunk tarafından sağlanan basın kodu ile hazırlanmıştır. Oyunun topluluk yardımıyla hazırlanmış Türkçe dil desteği sunduğunu da belirteyim. 

Hack & slash türü dendiğinde akla Bayonetta, God of War, Devil May Cry, Darksiders ve özellikle Diablo gibi güçlü markalar geliyor. Son zamanlarda bağımsız yapım oyunların da bu türe olan ilgisi mevcut. İşte Book of Demons da bunlardan biri. Öncelikle, oyunun açılış sinematiği oldukça güçlü, bizlere hikayenin temelini oluşturmada birtakım bilgiler sağlıyor ve sanatsal anlamda da başarılı. Karanlık Orta Çağ fantezisi etrafında dönen oyunun hikayesi, kötülük tarafından ele geçirilen bir kasabadaki hayatın kurtarılması üzerine kurulu. Paperverse adlı katedralin altında yer alan zindanlardaki kötü yaratıklar, kasabadaki insanların hayatını tehdit etmektedir ve biz de bir kahraman olarak ortaya çıkıp onlara yardım eli uzatmaktayız.

Oyunun ilerleyişi üç büyük kısma ayrılmış ve her birinde çeşitli yaratıklar var. Düşman çeşitliliği açısından zengin olduğunu söylemek gerekiyor zira oyunda 70’den fazla farklı özelliklere ve yetenek setine sahip türde yaratık bulunuyor. Her bir bölümün sonunda da boss’larla süslenmiş durumda, yani toplamda üç tip boss var. Öte yandan, oyunda üç farklı sınıf mevcut:

Savaşçı: Yakın dövüşte ve savunma konusunda iyi, Pasif kartlarla güçleniyor.

Büyücü: Uzun mesafeli ve agresif saldırılarda iyi, Büyü kartlarıyla güçleniyor.

Rogue (Hırsız): Yakın ve uzak dövüş karışımı, Eşya kartları ile arası iyi.

Oyunda ilerleme kaydettikçe kasabada yer alan dört kişi bizlere hikayeden parçalar sunmaya devam ediyor. Söylentiler şeklinde ilerleyen bu kısım, geçmişte kasabada neler olduğuna, kötülük hakim olunca insanların başına neler geldiğine dair birtakım bilgiler sunuyor. Öte yandan, kasabadaki dört kişi birtakım işlerde yardımcı oluyor:

Barmen Kız: Zindan da bulduğunuz değerli eşyaları zamanla artan ücret karşılığında Sihirli Kazanı sayesinde size sunuyor. Ayrıca, can ve mana değerinizi artırmada seçim yaptığınız zaman seçim dışında kalan yeri telafi ettiriyor. Yani can değerinizi artırmayı seçtiğiniz vakit,mana değerinizi de kasabadaki Barmen Kız’la artırabilirsiniz, tabii bunun tam tersi de geçerli.

Bilgin: Oyun boyunca bulduğunuz kartların hepsi açık değil. Yani özellikleri gizli kartlar da mevcut ve bunları Bilgin’e giderek açmanız gerekiyor. Ayrıca oyunda 10 adet kart slotu var ve oyunun başında sadece iki tanesi açık. Geri kalan kısmı Bilgin’de açarak yeni kartları savaş esnasında kullanmanız mümkün. Son olarak, oyun boyunca karşılaştığınız düşmanlara ait detaylı notları da Bilgin’de bulabilirsiniz.

Şifacı: Kasabaya döndüğünüzde can ve mananızı dolduruyor. Ayrıca zindanda öldüğünüz zaman sizi Kasabaya geri getiriyor.Bir diğer yardımı ise zindandaki ilk ölümünüzden sizi kurtaran Rage yeteneğinizi geri dolduruyor.

Falcı: Kartlarınızı rünler yardımıyla geliştirmenizi ve özelliklerini artırmanızı sağlıyor. Ayrıca can doldurma, kasabaya geri ışınlama gibi sınırlı adet kullanımı olan kartları yeniden  yüklemenizi sağlıyor. Öte yandan, oyunda ilerlerken her türden rünü bulamayabilirsiniz. Bazılarını diğer rünleri birleştirerek elde etmeniz mümkünv e bunu Falcı’da yapabilirsiniz.

Book of Demons inceleme
Book of Demons inceleme – Kasabadaki dostlar

Kartlara değinmek gerekirse:

Pasif Kartlar: Slotlara yerleştirdiğinizde aktif mananızın bir kısmını kilitleyen, yani kullanılamaz hale getiren kartlar. Daha uzağa veya alan hesabı saldırı yapma, her saldırınızda düşmanları ateşe verme gibi birtakım özellikleri barındırıyor.Oyunda toplamda 19 tane var.

Büyü Kartları: Kullandığınız zaman mananızdan tüketen ve düşmana güçlü saldırılarda bulunan kartlar. Etrafınızda biriken kalabalık düşmanları uzağa fırlatmanızı sağlama gibi 12 çeşitte kart var.

Eşya Kartları: Belli bir adete kadar stoklayabildiğiniz ve can yenileme, kasabaya ışınlama, debuff özelliklerden kurtarma, buz bombası fırlatma gibi birtakım faydaları olan kartlar. Oyunda 9 farklı adet var.

Her bir kartın üç farklı çeşidivar. Yani standart hali dışında sırasıyla daha güçlü iki farklı formu mevcut.Bunları ya doğrudan bulmanız gerekiyor ya da rünler yardımıyla geliştirerek güçlü formlarını elde edebilirsiniz.

 

Oyunun dövüş sistemi muazzam derecede akıcı. Gelen düşmanları kolayca ayırt edebildiğiniz gibi karakter kontrolü ve kontrol esnasında yetenek kullanımı yani kart kullanımı da çok rahat. Zindanlar koridorlar şeklinde inşa edilmiş ve sağa sola budaklanan bu hatlar üzerinde hareket edebilirsiniz. Yani çapraz hareket şansınız yok ancak bu durum rahatsız edici değil. Rahatsız eden taraf ise zindan tasarımlarının birbirinden çok farklı hale gelmemesi, sadece üç bölümden oluşan oyunda her bir bölümün bir diğerine kıyasla atmosfer olarak biraz değiştiğini fark ettim. Görsel açıdan oyundaki karakter, düşman ve çevre tasarımları kağıttan ancak bu oldukça göz alıcı bir şekilde kotarılmış.

Book of Demons’ın bir diğer değinilmesi gereken kısmı –ki oldukça yaratıcı- bölüm uzunluklarını kullanıcının isteğine bırakması. Zindana gireceğiniz zaman bölümün kaç adet zindandan oluşacağını, ne kadar yoğunlukta düşman olacağını, ne kadar uzun süreceğini, ana oyunda ne kadar ilerleme sağlayacağını, ne ölçüde ödüllendireceğini size sunulan seçenekler arasından belirlemeniz mümkün. Ancak şunu da belirtmeliyim, bölüm uzunluğu fark etmeksizin oyun sizi cömert bir biçimde ödüllendiriyor ki bazıları bundan rahatsızlık duyabilir. Normal zorlukta oyunun hikayesi aşağı yukarı 10 saat civarı sürerken, zorluğun yükseltilmesi ile 12 saate kadar çıkabilir. Bu süre, bağımsız yapım bir oyun fazlasıyla yeterli denebilir. Ses ve müzik konusunda, karakter seslendirmeleri büyük ölçüde başarılı ancak müzik konusunda parça sayısı çok az, mevcut olanlar ise ortalama düzeyde.

Book of Demons inceleme – Bölüm ızunluğu ayarlama (Flexiscope)

Yapımın bir diğer aksak tarafı ise, yeterli düzeyde oyuncuyu zorlamaması. Zindanda ilerlediğiniz süre boyunca istediğiniz zaman geldiğiniz yöne geri dönerek kasabaya gidebilir, can ve mananızı yenileyebilirsiniz. Daha sonra tekrar dönüp kaldığınız yerden bölümü ilerletebilirsiniz. Hatta tamamen kasabaya geri dönmenize bile gerek kalmayabilir zira bazı zindanlarda can ve mananızı doldurmanızı sağlayan kuyular mevcut. Yani siz ikinci zindana geçmişken bir öncekine dönüp burada sağlık ve mananızı doldurabilirsiniz. Zindanlar arasında geçişin kolay olması oyunun zorluğu açısından can sıkıcı. Bu durumda, Eşya kartlarından biri olan kasabaya ışınlama özelliğinin hiçbir anlamı kalmıyor, zira bu kart bu tip zorlu durumlar için oluşturulmuş. Bu da oyunu basitleştiren bir diğer etken.

Uzun lafın kısası, Book of Demons, büyük bütçeli oyunların artık çıkış yapmadığı yılın son günlerinde bulunmaz bir nimet. Kartlar üzerine inşa ettiği dövüş ve yetenek sistemi ile hack & slash türüne yeni bir soluk getiren yapım, pek fazla değişmeyen bölüm tasarımlarına rağmen barındırdığı düşman çeşitliliği ve akıcı kontrol sisteminin yanı sıra oldukça ödüllendirici ilerleme sistemi ile sizleri uzun bir süre eğlendirecek. Üstelik topluluk yardımıyla hazırlanmış Türkçe dil desteği de bulunuyor.

Book of Demons, Steam’de 40 TL’den satışta, 3 Ocak’a kadar ise yüzde 20 indirimle 32 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz